понеделник, 4 юли 2011 г.

CASB862 Управление на рекламна агенция

Колеги, годината свърши, но ние продължаваме да ви пишем за курсовете.
Днес сме се спрели на един курс, за който до скоро всички питаха какво трябва да правим. Е вече се знае! Както се казва - "по-добре късно, отколкото никога" :)
Ето ги и заданията:
1. Моля разгледайте длъжностните характеристики на основните видове специалисти и изберете една, която да коментирате като посочите нейните силни и слаби страни. На база на длъжностната характеристика създайте обява за търсене на подходящ професионалист за тази позиция, като се съобразите и със основните знания по отношение на подходящите видове таланти.
 2. Моля, коментирайте приложената по-долу статия, като се аргументирате излагайки възможно най-подробен доказателствен материал и максимален брой позовавания на статии, свързани с рекламата и другите комуникационни форми, използвани от самите агенции.
Ако рекламите са толкова ефективни, защо рекламните агенции не рекламират?
Фирмите за връзки с обществеността шумно хвалят себе си в прес-съобщения. Фирмите за организиране на събития провеждат свои собствени партита, на които демонстрират на какво са способни. Специалистите по е-маркетинг използват Интернет. Всички тези хора вярват в ефективността на собствения си предмет на дейност. Съгласни ли са с това рекламните агенции?
В циничния век на реклама и маркетинг навсякъде около нас, съвременните рекламни агенции работят упорито, за да поддържат стойността на продукта си в очите на своите клиенти. Изкарват се данни от „проучвания”, които доказват ефективността на рекламите и рекламните кампании. А ако бизнесът стагнира и бюджетът на клиента е ограничен, агенциите ще изкарат достатъчно данни, за да обосноват необходимостта да се рекламира именно в този момент, когато пазарът върви „надолу”. Подобен подход на „прави каквото ти казвам, а не каквото правя аз” обаче е повод за внимателен и обективен поглед върху реалността.
За разлика от рекламата, рекламните агенции разчитат доста повече на PR-а. Споменаването на имената им в известни вестници и списания поддържа способността на агенциите да играят водеща роля в бизнеса.
Когато Дони Дойч пое ръководството на основаната от баща му агенция, той се опита да привлече нови клиенти с реклама на цяла страница в the New York Times. Рекламата бе неефективна и не помогна на Дойч да привлече клиенти. Дойч изостави собствения си продукт и нае скъпоплатени PR експерти от Rubenstein Associates да лъснат имиджа му. И това проработи.
В своя собствена защита, рекламните агенции биха изтъкнали, че работят в „от бизнес – за бизнес” среда, докато техните продукти са по-ефективни в „от бизнес – за потребители” среда. Този аргумент обаче няма тежест, тъй като рекламните агенции непрекъснато отстояват и промотират полезността на рекламите, насочени към b2b (от бизнеса – за бизнеса) клиенти.
Ако агенциите твърдят, че бранд-кампаниите са изключително важни за публичните компании, за да подобряват имиджа си пред инвеститорите, тогава защо фирми като Interpublic, Omnicon, Publicis и WPP (Бел. ред. – холдинги, които притежават най-известните и преуспяващи рекламни агенции в САЩ) не поддържат с реклама имиджа си на марки пред хората от Уол Стрийт?
Според Nielsen Monitor-Plus, четирите споменати по-горе компании са изхарчили общо 3,7 милиона долара за реклама в САЩ през 2005г., или с 15% по-малко в сравнение с 4,4 милиона разходи за реклама през 2004г.
При условие, че рекламните агенции препоръчват на своите клиенти да изразходват 10% от приходите си за маркетинг, голямата четворка харчи 0,01% от общите си приходи, възлизащи на 29,3 милиарда долара. Струва си да се замислим за секунда.
Дейвид Огилви веднъж призна: „99% от рекламата не продава нищо.” Той бе прав. Фактите сочат, че повечето реклами в днешно време са неефективни. „Ефективната” реклама е в състояние да изпрати послание за мястото или приложимостта на една компания или нейния продукт в живота на купувача, в резултат на което следва интуитивен отговор на посланието. По-голямата част от рекламата обаче не създава такава стойност (има известна истина в стария виц за финансовия мениджър, който смятал, че рекламата е винаги в графата „разходи” (разбирай „загуби”) в Отчета за приходите и разходите).
Компаниите, които отчитат ръст в продажбите, когато рекламират и които отчитат спад в продажбите, когато не рекламират не винаги произвеждат ефективна стойност в дългосрочен план. Голяма част от корелацията между разходите за реклама и продажбите е базирана просто върху увеличаване на познаваемостта. Факт: потребителите са по-склонни да купуват продукт, за който са чували нещо, отколкото продукт, за който не са чували каквото и да е било. Политиците знаят това и работят усърдно, за да изградят по-добра познаваемост на имената си.
И така, ако рекламните агенции не рекламират, защо някой друг трябва да го прави? Дойч изгради бизнеса си без нито една рекламна кампания, като изключим една реклама. Така направиха и Starbucks, Google и безброй други компании. Преди 2 години 1-800-GOT-JUNK, една от най-бързо разрастващите се американски франчайзинг компании, разчиташе основно на връзките с обществеността, за да продаде 50 франчайза. От компанията изразходваха само 1800 долара за реклама, за сметка на стотиците хиляди долари, които похарчиха други франчайзодатели, за да постигнат същите резултати.
Истината е, че това дали една реклама работи или не зависи от самата реклама. Рекламните агенции не вършат добра работа, тъй като не създават послания, които носят стойност за клиентите им в дългосрочен план. Повечето рекламни агенции не успяват да оправдаят своята собствена стойност в океана от безличие. Докато те се опитват да продават на клиентите си своята „уникална” гледна точка и способността си да балансират между „креативност и стратегия”, други маркетингови тактики като например buzz-маркетингът и таргетираният PR обезпечават дългосрочни, измерими резултати и допълнително ерозират ценността, на която до този момент се радваше рекламата.
Конкуренцията и апатията направиха така, че в момента рекламните агенции се мъчат да се самоопределят какви са и какви ползи предоставят. Не е ли иронично за индустрия, която претендира да прелива от креативност и ясен поглед в бъдещето? Фаустовската съпротива на рекламните агенции към употребата на собствения им продукт доведе до множество публикации, предвиждащи залез на рекламата и възход на PR, buzz-маркетинг, правилна разстановка на продуктите или която и да е друга нова мода, която се очаква да излезе на дневен ред с цел да открадне част от някогашната бляскава слава на рекламата.
Агенциите следва да потърсят помощ, за да променят статуквото и за да запалят искра, която да осветли бизнеса им. Използването на продукта, който самите те продават би повишило доверието от страна на клиентите. Ако не сте съгласни с мен, спокойно можете да покажете на клиентите си няколко реклами на рекламни агенции, за да ги убедите, че не съм прав.
Статията на Саймън Синек достига до читателите на NovaVizia.com с неговото любезно съгласие.
Благодарим ти, Саймън!
Синек е основател и CEO на SinekPartners, консултантска компания от Ню Йорк, САЩ, която помага на фирмите да вдъхновяват служителите и клиентите си към действие. Той е и преподавател по стратегически комуникации в Columbia University. Редовен маркетингов коментатор е в издания като BrandWeek, Fast Company и the Washington Post.

Успех на всички, които все още не са написали тези задания!

вторник, 7 юни 2011 г.

...и малко снимки от красивия ни университ



Интерактивна реклама

Колеги, продължаваме с курсовете и следващият е CASB762 Интерактивна реклама.
След като разгледахме блоговете на всички от вас, които са си сложили линка в групата ни във Facebook, можем само да ви поздравим за доброто изпълнение на задачата по този курс. Но все пак ще напомним на тези от вас, които са забравили или пък не знаят за задачките, които имаме да направим за извънаудиторните курсове за първи и втори семестър. Те са:
- курсова работа на тема "Мобилна реклама"(Използване на мобилни интернет устройства за реклама. Мобилен маркетинг. Да намерим своите клиенти - където и да се намират в момента. Мобилно таргетиране и проследяване.)
- курсова работа за Добавената реалност или за Cloud computing.

вторник, 17 май 2011 г.

Копирайтинг и медийни формати

Здравейте колеги!


Следващия курс, с който избрахме да продължим е Копирайтинг и медийни формати, който е част от "сагата" на добре познатата ни преподавателка Албена Чобанова. Ако някой случайно няма неин email, той е аlbenach@neonett.net
И така, курсът по Копирайтинг и медийни формати е двусеместриален и задачките, които трябва да предадем, за да имаме пълен брой от 6 кредита на финала са:
1.Направете ТВ реклама на “Зона за светлинна терапия, на базата на светлинен уред, който има широкоспектърно действие. Уредът може да обезболява, да премахва редица кожни проблеми, да успокоява синузит, възпалено гърло, да спира кръвотечение и е добро средство в борбата с парадонтозата.
Основна цел: Популяризиране на уреда и стимулиране на максимален брой потенциални клиенти да са възползват от 3 безплатни процедури.
Целева група – хора със здравословни проблеми /основно над 40 г./, които търсят алтернативни форми на лечение, защото не одобряват продуктите на фармацевтичната индустрия
Предложете рекламна идея по всеки от 11 начина:
1. Прав презентатор 2. Лично свидетелство 3. Реакция и мнение на “реални хора” 4. Епизоди на “сцени от живота” 5. Анимация : – Преувеличение – Графична демонстрация – Хумор – Нова визия/образ 6. Първо музиката 7. Първо словото 8. Първо картината 9. Демонстрация и сравнение 10. Невероятна комбинация ( бисоциация ) 11. Илюстрация на слогана с образи и звуци – Включете Биоптрон и изключете болката.
2.Изберете 3 Ваши любими ТВ реклами и напишете текстове за:
    1. Радио
    2. Прес реклама
    3. Банер реклама в интернет   

събота, 14 май 2011 г.

Стратегически маркетинг

Избрахме това да е първият курс за който да пишем, защото курсът е от миналия семестър, т.е. двусеместриален е, а и тази седмица ни предстои тест (19.05)! За да получите кредитите от курса трябва да сте предали една задача първия семестър (Форнети..), да сте направили 2 теста (един през първия семестър и един през втория) и да сте правили презентация на дадена тема. За тези, които все още не са правили презентация - темата е "История на пазарния успех на глобална марка". За въпроси може да се обръщате към Галина Младенова на имейл galinamladenova@hotmail.com . А ето и основната литература към курса:
 1.       Котлър, Ф. 2002. Управление на маркетинга: структура на управлението на пазарното предлагане. “Класика и стил”.

2.Ламбен, Ж.-Ж. 2006. Менеджмент, ориентированный на рынок: Стратегический и операционный маркетинг. Питер.

3.Младенова, Г. 2006. Маркетингово планиране. УИ “Стопанство”.

4.Младенова, Г. 2000. Маркетингови анализи. Тракия-М.



петък, 13 май 2011 г.

 В следващите няколко поста ще напишем на кратко за всеки един курс от този семестър и задачите, които имаме към него (за да не е нужно да влизате в MoodleJ )  Ще сме ви много благодарни ако имате още информация по темата да ни допълвате с коментарите си. За тези, които не знаят или са забравили ще припомним,че курсът ни си има и две групи във Facebook. Ето и линкове към тях: http://on.fb.me/ih2jpS и http://on.fb.me/keCp9z

четвъртък, 5 май 2011 г.

ЗДРАВЕЙТЕ, КОЛЕГИ,


Както всички знаете, този семестър имахме за задача да си направим блог по курса "Интерактивна реклама". Така се роди и идеята за този блог. Ние (Йоана и Петя) решихме блогът ни да е именно "Блог на рекламистите от НБУ - випуск 2007 " и в него да пишем на теми, които надяваме се ще са ви полезни. Много ще се радваме и на вашите коментари и препоръки за теми, които бихте желали да намерите тук.
ENJOY :)